Barszcz czerwony na wywarze grzybowym

 

Składniki:

0,5 kg buraków,

250 g włoszczyzny,

20-30 g suszonych grzybów,

1 łyżka masła,

Sok cytrynowy,

Przyprawa do zup,

Sól,

Cukier,

Pieprz ,

Ziele angielskie,

 

 

Sposób przygotowania:

Grzyby umyć i namoczyć w zimnej wodzie. Dodać oczyszczoną, umytą włoszczyznę i gotować przez 30 – 40 min. Uzyskany wywar grzybowo – warzywny odcedzić, dodać do niego oczyszczone, umyte i starte na tarce buraki oraz kilka ziarenek ziela angielskiego. Po ugotowaniu buraków zupę odcedzić, zakwasić łyżką soku z cytryny  oraz przyprawić do smaku solą, pieprzem i przyprawą do zup. Zupę podawać z uszkami.

 

 

Uszka z grzybami

 

Składniki:

Farsz:

50g suszonych grzybów,

1 średnia cebula,

½ namoczonej w wodzie kajzerki lub 2 łyżki bułki tartej ,

½ jajka

pieprz

sól

Ciasto:

15 dag mąki,

1 jajko,

woda,

 

Sposób przygotowania:

Grzyby umyć, moczyć przez kilka godzin w wodzie, a następnie  ugotować.  Cebule drobno posiekać i przysmażyć na tłuszczu. Dodać posiekane grzyby, tartą bułkę oraz pół jajka i wymieszać. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Z maki,  jajka i wody wyrobić ciasto jak na pierogi. Cienko rozwałkować i pokroić na kwadraty o  boku 3 – 4 cm. Na środek każdego kwadratu kłaść nadzienie, kwadraty zlepiać po przekątnej, a następnie zlepiać z sobą dwa rogi  podstawy utworzonego trójkąta. Gotować w dużej ilości osolonej wody. Po ugotowaniu odcedzić i przelać zimną wodą.  Rozkładać pojedynczą warstwą na talerzu. Podawać do czystego barszczu.

 

Kluski z makiem

 

Składniki:

30 dag makaronu,

25 dag  maku,

½ szkl. miodu,

1 laska wanilii,

1 ½ szkl. bakalii (rodzynki, orzechy, migdały),

1 łyżka masła

Sposób przygotowania:

Mak namoczyć (najlepiej na noc) lub zalać wrzątkiem i gotować na bardzo małym ogniu, pod przykryciem tak długo, aż będzie się dawał rozcierać w palcach. Odcedzić. Zemleć w maszynce do mięsa z sitkiem do maku. Wymieszać z miodem i bakaliami. Kluski ugotować w lekko osolonej wodzie. Odsączyć. Gorące wymieszać z masłem, a następnie dodać mak. Podawać gorące na ogrzanych talerzach.

 

Pierogi z kapustą i grzybami

 

Składniki:

 

Ciasto

35 dag mąki,

1 jajko,

 

Nadzienie

80 dag kiszonej kapusty,

5 dag suszonych grzybów,

1 cebula,

olej,

sól i pieprz do smaku,

 

Sposób przygotowania:

 

Ciasto

Z niecałej mąki uformować wianuszek, wbić do środka jajko, przemieszać nożem i dodając wodę zagnieść dość luźne ciasto. Uformować kulę. Odcinać ciasto po kawałku i cienko rozwałkowywać. Wycinać kółka, układać na środku nadzienie. Zlepiać dookoła.

Zagotować osoloną wodę z odrobiną oleju, aby pierogi się nie zlepiały. Wkładać partiami i gotować jeszcze 2-3 min. po wypłynięciu. Wykładać łyżką cedzakową na talerz. Pierogi można również podsmażyć na masełku.

 

Nadzienie

Grzyby dokładnie umyć, zalać wodą na kilka godzin, ugotować w tej samej wodzie do miękkości.

Kapustę ugotować w niewielkiej ilości wody. Odcisnąć, posiekać lub zemleć w maszynce. Grzyby odcedzić i drobno posiekać. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na oleju. Grzyby i kapustę dodać do cebuli, wymieszać i jeszcze przez chwilkę smażyć. Doprawić solą i pieprzem.               

 

Kasza z suszkami

 

Kasza

Składniki:

 

1 szklanka kaszy jęczmiennej perłowej,

2 szklanki wody,

35 dag owoców suszonych (gruszki, jabłka, śliwki, morele, daktyle),

sól i cukier do smaku,

 

Sposób przyrządzania:

 

Do wody wsypać kaszę oraz oczyszczone i namoczone wcześniej w wodzie owoce. Gotować do miękkości. Po ugotowaniu doprawić solą i cukrem.

 

Powrót

                                  

 

Free Web Hosting